Kraków Niusy

niusy home
spis wiadomości

Usypmy kopiec Jana Pawła Wielkiego

„Gazeta Krakowska” pisze o niezwykłej inicjatywie: w Krakowie, na hałdach sodowych pozostałych po fabryce Solvay, gdzie w czasie wojny pracował Karol Wojtyła, ma zostać usypany kopiec ku czci Ojca Świętego.

Pomysł kopca Jana Pawła II nie jest nowym pomysłem – dwa lata temu prof. Wiktor Zinn opracował projekt. Nie zrealizowano go, gdyż jednym z argumentów przeciw było stwierdzenie, że żywym nie sypie się kopców. Wkrótce powstanie Ogólnopolski Komitet Sypania Kopca Jana Pawła II, który pracuje teraz nad szczegółami.

Kopiec Jana Pawła II ma być największym w Krakowie kopcem z platformą widokową. Oczywiście, jego powstanie musi być poprzedzone dokładnymi badaniami fachowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy określiliby, czy podstawa, czyli dawne hałdy Solvayu, utrzymają konstrukcję.

Kopiec jest pomnikiem o większym znaczeniu niż wykute z brązu czy spiżu dzieło rzeźbiarza. Kopca nie stworzy jeden człowiek, lecz cały naród, będzie usypany z ziemi z całej Polski i nie tylko, przywożonej w woreczkach i paczkach. To dzieło narodowe, wykonane ludzką ręką.

„Wykorzystajmy to, czego teraz doświadczamy. Cudów jakichś ­ bratania się kibiców krakowskich klubów. Wykorzystajmy ten entuzjazm ogólnonarodowy. To doskonały moment. Lepszego już nie będzie.” – apeluje prof. Zinn.

Source: Gazeta Krakowska, ds

6.04.2005
 


Kalendarium najciekawszych wydarzeń w lutym 2020
#Od 12 lutego: Wystawa "Futuronauci", Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca. #Lodowiska w Krakowie: Na łyżwach można pojeździć prze...


Singer

reviewed on 08.02.2020
"Jestem przerażona tym co się stało z tym miejscem. Jestem - przepraszam BYŁAM stałym bywalcem tego miejsca, wielbiłam je całą sobą i reklamo..."
napisz własną opinię


Kraków - dojazd
Kraków - komunikacja
wyszukiwarka