|
Na czym polega fenomen Krakowa? Dlaczego tak wielu z tak różnych zakątków zarówno naszego kraju, jak i zza granicy zostaje oczarowanych tym miastem i, albo wracają tu przy każdej nadażającej się okazji, albo postanawiają zostać na stałe. Przy czym, zakup nieruchomości w Krakowie po atrakcyjnej cenie i w ciekawym miejscu nie jest niczym trudnym.
Kraków cechuje specyficzny klimat, który przede wszystkim tworzy architektura oraz zabudowania mieszkalne miasta. Na nie natomiast składają się zarówno zabytki , historyczne kościoły, jak i przepiękne, stare kamienice, któe powodują, że czujemy się tak, jakbyśmy przeżywali swoistą podróż w czasie.
A podróż ta poprowadzi nas do czasów, gdy przez Rynek Główny w stronę zamku na wzgórzu Wawel podążał król wraz ze swoją świtą, gdy miasto opanowywały grupy żaków, świętujących kolejny rok istnienia drugiego po Pradze najstarszego uniwersytetu w Europie - Jagiellońskiego czy, gdy w Polsce objęła rządy wszechwładna partia.
Tak się składa, że niemal każda część Krakowa nawiązuje swoim istnieniem oraz dorobkiem do najważniejszych epok, które kształtowały nasz kraj. Dzięki temu, miasto to stanowi bogatą kolebkę historii i tradycji naszego kraju w ogóle.
Droga Królewska to trasa, którą niegdyś podążał król, powracając do Zamku Królewskiego na Wawelu po zwycięskiej bitwie, po wizycie w innym kraju czy po ważnych uroczystościach. Zaczyna się od centralnego miejsca na mapie nie tylko zabytkowego, ale również turystyczno - kulturalnego Krakowa - Rynku Głównego. Na środku jego płyty wznosi się najbardziej charakterystyczna i rozpoznawalna budowla tego miasta - Sukiennice. Ich powstanie związane jest z wynikającymi z przywileju lokacyjnego zobowiązaniami; sięga XIIIego wieku i panowania ks. Bolesława Wstydliwego. Pierwotnie gotyckie, Sukiennice te nabrały renesansowego charakateru po pożarze w roku 1555r. Wtedy to również powstał najbardziej charakterystyczny element budowli - tzw. maszkarony, zaprojektowane przez Santi Gucciego.
W Sukiennicach znajduje się również muzeum - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku - Sukiennice
W zachodniej części Rynku Głównego wznosi się jedyna pozostałość po średniowiecznym krakowskim Ratuszu - Wieża Ratuszowa. Budynek ten powstał na przełomie XIII/XIV wieku. Ratusz, w latach swojego istnienia pełnił funkcje zarónwno reprezentacyjne, co zwiększało rangę Krakowa, jak i czysto użytkowe, ze względu na istnienia na jego terenie spichlerza miejskiego. Po m.in. akcji wyburzania starych budynków ostała się jedynie zabytkowa Wieża, w której obecnie znajduje się również muzeum.
Wokół centrum Krakowa wznoszą się mury obronne. Ich początek sięga nawet XIII wieku, a składają się nie tak ważne pod względem zabytkowym budowle, jak Barbakan czy Brama Floriańska.
Kolejnym punktem na trasie Drogi Królewskiej będzie Zamek Królewski, położony na wzgórzu Wawel, majestatycznie wznoszącym się nad rzeką Wisłą. To niezmiernie ważny obiekt zabytkowy, mający ogromne znaczenie dla kultury i tradycji polskiej.
Aż do XVII wieku ta renesansowa budowla stanowiła rezydencję dla królów, rządzących w naszym kraju. Obecnie osobom zwiedzającym udostępnianych jest wiele atrakcyjnych, pod względem historyczno - turystycznym, miejsc. Należą do nich:
Komnaty i Prywatne Apartamenty Królewskie , Skarbiec Koronny, wraz z eksponowanym tam Szczerbcem, ekspozycja "Sztuka Wschodu" oraz zabytkowa zbrojownia.
Muzeum w zamku na Wawelu to punkt obowiązkowy podczas zaznajamiania się z kulturą miasta Kraków.
Spacer w jakimś przestrzennym miejscu, w którym na dodatek często odbywają się imprezy plenerowe, to idealny odpoczynek i oderwanie się od zabytkowego Krakowa. Takich atrakcji może dostarczyć tylko jedno miejsce - krakowskie kopce. Już od dawnych czasów pełniły funkcje kultowe, obserwacyjne i obronne.
Kolejnym elementem, który kształtuje zarówno krajobraz miasta Kraka, jak i przez wieki współtworzył jego tradycyjny i kulturalny kształt i charakter, jest szereg krakowskich historycznych uczelni wyższych. Co roku podejmuje na nich naukę masa nowych studentów, zarówno mieszkających w Krakowie od urodzenia, jak i tych, którzy przyjeżdżają do tego miasta z najbardziej odległych zakątków Polski, czy Europy. Najsłynniejszymi spośród krakowskich uczelni są Uniwersytet Jagielloński i Akademia Sztuk Pięknych, które wychowały już niejedno pokolenie.
Po poznaniu renesansowo - gotyckiego oblicza Krakowa szokiem będzie wyprawa do jednej z najbardziej wyróżniających się dzielnic tego miasta - Nowej Huty. To zindustrializowana pozostałość po dawnym ustroju Polski - komuni¼mie. Mus na trasie każdego prawdziwego turysty.
| | | |